Header Image

Världens starkaste Elton

Vår Elton, världens starkaste, är född i v. 35+2 och hans andra levnadsdygn konstaterades IVH grad 3 (blödning i hjärnans ventrikelsystem). Efter den första operationen, ett rutiningrepp för neurokirurgerna i Lund, så tillstötte det komplikationer. Han blödde igen och denna gången var det illa, blod fanns ute i hjärnvävnaden (IVH grad 4). Vi befarade det absolut värsta, att behöva åka hem utan honom. Hemskt! Vi höll dop i kris och förberedde oss på hur vi skulle berätta för storasyskonen. Men han överlevde och INGEN är lyckligare än vi! Allt detta är så extremt ovanligt, särskilt med tanke på att han varit fullt frisk i magen och är född relativt nära bf. Många läkare kliar sig därför på huvudet, men trots sin tuffa start så visar han alltså fortfarande, både de och oss, att han minsann kommer ge allt och lite till! Följ oss när vi kämpar tillsammans med vår kämpe.

Mors dag-hälsning från pappa Nikolaj.

Publicerad,

Att få se dig bli mamma var ett av de bästa ögonblicken i mitt liv.
Starten på ditt liv som mamma blev en känslomässig karusell, men du klamrade dig fast och gav aldrig upp. Du älskade ditt barn för mycket helt enkelt, det fanns aldrig något alternativ.
Ni har under resans gång skapat ett band mellan er, ett band som aldrig kommer brytas.
Idag är det din dag Natalie, mammas dag, och jag vet att Elton älskar dig mer än något annat på jorden. Jag ser mig själv som världens mest lyckliga man, att få ha dig som mamma till mina barn är mer än jag någonsin vågat hoppats på.
Jag älskar dig <3

Vill även säga grattis till min egen mamma, jag hade aldrig varit den mannen jag är idag utan dig. Jag älskar dig <3

 

// Pappa Nikolaj

1 Kommentar

  1. Så fint skrivet!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *